Noter araç satış işlemleri

İkinci el araçların satış ve devir işlemleri noterler üzerinden yapılmaktadır. Araç satışı, devri ve tescili için size yardımcı olacak ve bütün aşamaları anlatan kapsamlı bir rehber.

 • 13 Temmuz 2018
 • 43.843 kez görüntülendi.
Noter araç satış işlemleri

Satış, Devir ve Tescil İçin Gerekli Evraklar

 • Ruhsat veya kayıp olması durumunda geçici tescil belgesi
 • Trafik Belgesi
 • Geçerli bir kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, avukat kimliği, pasaport)
 • Vekalatname (Vekil aracılığı ile yapılan satışlarda)
 • Vergi Numarası (Aracın tüzel kişiliklere satışı durumunda)
 • İmza Sirküsü (Tüzel kişilikler için)

Noter Öncesi İşlemler

Motorlu taşıtlar vergisi ve Trafik Cezası Kontrolü: Vergi borcu ve trafik cezası araç satışına engel bir durumdur. Aracın üzerinde herhangi bir borç varsa satış öncesi mutlaka ödeyiniz.

Araç Muayene Kontrolü: Muayenesi yapılmamış araçların satışı yapılamamaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü: Zorunlu trafik sigortasının olmaması araç satışına engel oluşturmamaktadır fakat aracı sigortasız trafiğe çıkarmakla alakalı bütün sorumlulukları aracı satın alan kişi üzerine almış olacaktır.

Noterde Yapılan İşlemler

 • Gerekli belgelerin kontrolü
 • PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMAK İSTENİYORSA TIKLAYIN
 • Alıcı ve satıcının kimlik ve ehliyetlerinin kontrolü
 • Aracın satış devir ve tesciline engel bir durumu olup olmadığının kontrolü
 • Satış sözleşmesinin hazırlanması
 • Tarafların ve noterin sözleşmeyi imzalaması
 • Satışın ve aynı anda tescil işleminin yapılması
 • Yeni sahipler adına düzenlenmiş tescile ilişkin geçici belgenin düzenlenmesi
 • Gerekli belgelerin alınması
 • Varsa seferberlik görev emrinin alıcıya tebliğ edilmesi

Noter Sonrası İşlemler

 • Yeni alıcı 15 gün içinde ilgili Tescil Bürosundan (Tescile ilişkin geçici belgede belirtilmiştir) Tescil Belgesini elden alabilir.
 • Alıcı 15 gün içerisinde almaz ise Tescil Belgesi Adres Kayıt Sisteminde kayıtlı adresine Emniyet Genel Müdürlüğü veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği kurum tarafından otomatik olarak postalanır.
 • Yeni alıcı 10 gün içinde satın aldığı araca ait Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmak zorundadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Geçici ruhsat ile araç satışı yapılır mı?

Geçici ruhsat ile araç satışı yapabilmek için aracı üzerinize devir aldığınız süre 1 ayı geçmemelidir çünkü geçici ruhsat süresi 1 aydır. Bu bir aylık süre içerisinde geçici ruhsat ile satış yapabilirsiniz ancak 1 aydan sonra geçici ruhsat geçersiz olur ve bu ruhsat ile artık satış yapamazsınız.

Noter masrafını kim öder?

Araç alım satım işlerinde masrafı kimin ödeyeceği çokça merak edilen sorulardan biridir. Noter masrafını kimin ödeyeceği hususunda alıcı ile satıcı herhangi bir anlaşmaya varmamışsa masraf alıcı tarafından ödenir.

Alım satım işlemlerinde bir sorun çıkmaması adına araç pazarlığının yapıldığı esnada masrafı kimin ödeyeceği konusu da konuşulmalıdır ki noterde herhangi bir sorun çıkmasın. 2017 yılı için noter masrafı 126 TL, eğer plaka değişikliği yapılacaksa 243 TL’dir. Güncel noter masrafı için sayfanın alt kısmındaki noter ücretleri başlığına tıklayın.

Sigortasız araç satışı yapılır mı?

Araç satışı için zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bunun yalnızca tek bir istisnası bulunmaktadır. Eğer aracı satın aldığınız süre 1 ayı geçmiş ve siz halen esas ruhsatı çıkarmamışsanız noterde araç satışı yaparken geçici ruhsat değil esas ruhsat istenir. Trafik tescilde esas ruhsatı çıkarırken zorunlu trafik sigortası istediği için sigortasız araç satışı yapılamamaktadır.

Ancak bu noktada bilmeniz gereken trafik sigortası yaptırdıktan kısa bir süre sonra aracınızı satarsanız kullanılmayan süreyi sigorta şirketinden iade alabiliyorsunuz. Bu konuyla alakalı trafik sigortanızı yaptırdığınız acenteyle konuşmanızda fayda var.

Muayenesiz araç satışı yapılır mı?

2014 yılında yapılan yasal düzenleme ile artık muayenesiz araçların satışı yapılamayacak.

20 Şubat 2014 tarihinden daha önce satılan aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığı kontrol ediliyordu. Kontrol sorumluluğu alıcı ve satıcıya aitti. Ancak yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte satışla devredilen araçlarda 21 Şubat 2014 Cuma günü itibariyle aracın Muayenesinin olma şartı getirildi.

Trafik cezası satışa engel mi?

Aracın trafik cezasının bulunması satışa engeldir. Aracın borcu ödendikten sonra satış yapılabilir.

Araç satarken para ne zaman alınır? – Araç alırken para ne zaman verilir?

İnsanların birbirine güven problemi yaşadığı, dolandırıcıların cirit attığı günümüzde araç satarken yada alırken para alışverişi konusu da ciddi bir problem haline geliyor. Dolandırılmamak için araç alırken yada satarken aşağıdaki yöntemi uygulayın.

Alıcı ile satışı beraber bankaya gider. Aracın alıcısı araba parasını banka hesabına yatırır ve araba parası kadar bankadan bloke çek yazdırır. Bloke çek, çeki yazan kişinin hesabındaki paraya bankanın el koyması ve çeki getirene çekin üzerinde yazan parayı vermesidir.

Alıcı bloke çeki yazdırdıktan sonra çekini alarak satıcı ile notere gider. Noterde aracın satışı için gerekli işlemler tamamlanıp imza aşaması geldiğinde, alıcı elindeki bloke edilmiş çeki satıcıya verir, satıcı da imzayı atar ve satış gerçekleşmiş olur. Daha sonra satıcı elindeki bloke çeki düzenlendiği banka şubesine götürerek tahsil eder.

NOTER ARAÇ SATIŞ BEDELİ İÇİN TIKLAYIN

PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAKSA TIKLAYIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ